OBOWIĄZKI RODZINNE A WYDZIEDZICZENIE

Dziś zamiast standardowego wpisu na blogu chcielibyśmy zwrócić uwagę na ciekawe orzeczenie Sądu Najwyższego, o którym można przeczytać na stronach internetowych Rzeczypospolitej (link) oraz lex.pl (link). Wyrok, który zapadł jest związany z tematyką naszego bloga. Dotyczy bowiem skuteczności wydziedziczenia, w sytuacji, gdy nastąpiło zerwanie relacji rodzinnych pomiędzy spadkodawcą a jego synami.

WYDZIEDZICZENIE A ZACHOWEK

Przypomnijmy, że wydziedziczenie pozbawia uprawnienia do zachowku. Więcej o wydziedziczeniu na naszym blogu znajdziecie tutaj i tutaj.

ZACHOWEK NIE DLA KAŻDEGO

W wyroku o sygn. akt I CSK 424/17 z dnia 23 marca 2018 r. sąd wskazał, że zachowek nie należy się bliskim spadkodawcy w sytuacji, w której doszło do całkowitego zerwania relacji rodzinnych. Sąd przypomniał, iż najbliżsi mają obowiązek troszczyć się o krewnego. Ponadto kodeks rodzinny i opiekuńczy nakazuje dzieciom posłuszeństwo wobec rodziców. Ważne jest też to, że zarówno rodzice jak i dzieci powinni się wspierać i okazywać wzajemny szacunek. Trwałe zerwanie stosunków ze spadkodawcą, nawet jeśli przyczynił się on do tego, uzasadnia wydziedziczenie.

Więcej o całej sprawie i wyroku na stronach ww.rp.pl i www.lex.pl.

MOŻE CI SIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.