SPADEK PO ROZWODZIE

Czy były małżonek/małżonka dostanie po mnie spadek po rozwodzie? Dla prawnika odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta. Ale prowadząc sprawy rozwodowe niemal zawsze słyszymy jak nasi Klienci o to pytają. Tym wpisem postaramy się na nie odpowiedzieć.

SPADEK PO ROZWODZIE

W przypadku gdy sąd wyda już wyrok o rozwiązaniu małżeństwa i będzie on prawomocny to nasi klienci martwić się już nie muszą. Oczywiście, że w takim przypadku byli małżonkowie już nie będą spadkobiercami. No, chyba że coś tam jednak pozostawimy im w testamencie – ale żarty na bok. Przy okazji warto wspomnieć, że taki sam skutek będzie miało orzeczenie separacji. Trzeba tylko pamiętać, że wyrok musi być prawomocny. A jeśli taki jeszcze nie będzie, a któraś ze stron sprawy rozwodowej w jej trakcie umrze? Wówczas co do zasady, skoro małżeństwo nie zostało rozwiązane, formalnie będzie istniał małżonek, który tym samym będzie spadkobiercą ustawowym. Jest jednak możliwość, aby takiego małżonka od spadkobrania wyłączyć.

ŚMIERĆ W TRAKCIE ROZWODU

Artykuł 940 k.c. daje możliwość wyłączenia małżonka spadkodawcy, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione.
Z żądaniem powyższego może wystąpić do sądu każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem. Ma na to sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku.
Istotne jest, żeby za życia spadkodawca wystąpił o rozwiązanie małżeństwa z winy drugiej strony. Nie musi to być przy tym żądanie orzeczenia rozwodu z jego wyłącznej winy. Wystarczający będzie wniosek o rozwiązanie małżeństwa z winy obu stron.
W sprawie toczącej się w oparciu o art. 940 k.c. sąd będzie ustalał czy żądanie rozwodu z winy małżonka spadkodawcy było uzasadnione i czy zaszły wszystkie przesłanki do orzeczenia rozwodu. W razie uznania, że zachodzą te przesłanki sąd wyda wyrok, w którym wyłączy małżonka od spadkobrania. Wyrok taki ma charakter konstytutywny, działa wstecz, co powoduje, że wyłączony małżonek jest traktowany tak, jakby nie dożył chwili otwarcia spadku.

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.