TESTAMENT PO ROZWODZIE

Często w przypadku podjęcia przez jednego małżonka decyzji o sporządzeniu testamentu, drugi z małżonków jest wskazywany jako spadkobierca. Oczywiście mogą w testamencie wystąpić również inne dyspozycje wskazujące np. obok małżonka – dzieci lub innych krewnych jako spadkobierców, jednakże najczęściej w małżeństwie testament zawiera rozporządzenie majątkiem na rzecz drugiego małżonka. W takim przypadku z chwilą śmierci jednego z małżonków drugi dziedziczy po nim i nabywa prawo albo do całości spadku albo do przypadającej mu części. W tym wpisie skupimy się jednak przede wszystkim na tym, jaki skutek ma testament po rozwodzie.

ROZWÓD A DZIEDZICZENIE USTAWOWE

Sytuacja komplikuje się w przypadku gdy małżeństwo się rozpadnie. Trzeba pamiętać, że dopiero od momentu uprawomocnienia orzeczenia rozwodowego przestaje istnieć między stronami związek małżeński. Jeżeli zatem wyrok rozwiązujący małżeństwo nie został wydany, tudzież nie uprawomocnił się przed śmiercią spadkodawcy, jego małżonek pozostaje w kręgu spadkobierców ustawowych. Jednakże istnieje możliwość wyłączenia małżonka od dziedziczenia ustawowego jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z winy drugiego małżonka, a żądanie to było uzasadnione (więcej na ten temat tutaj).

TESTAMENT PO ROZWODZIE

Wskazane wyżej reguły dotyczą jednak jedynie dziedziczenia ustawowego. Co się dzieje w takim razie z testamentem? Jeżeli spadkodawca powołał swojego małżonka do dziedziczenia w testamencie, to bez względu na to czy ten małżonek będzie ponosił winę za rozpad małżeństwa, będzie on dziedziczył po zmarłym. Obrazowo rzecz ujmując, jeżeli sporządziłeś testament, w którym powołałeś do spadku byłą/byłego już małżonkę/małżonka (zazwyczaj wówczas gdy jeszcze tworzyliście szczęśliwą parę), a potem się rozstaliście, to dopóki nie odwołasz takiego testamentu, nie zniszczysz go, tudzież nie spiszesz nowego twój ex-małżonek otrzyma po tobie spadek. Dziwne? Pewnie, że dziwne, jeśli patrzymy na to z punktu widzenia innych potencjalnych spadkobierców. Czy oddaje wolę zmarłego? O ile nie kochał byłego małżonka nadal i nie chciał, aby ten po nim dziedziczył, to pewnie nie. Zgodne z prawem? Jak najbardziej.

ROZWIĄZANIE

Reasumując powyższe rozważania trzeba pamiętać, aby po rozwodzie jeszcze raz sprawdzić kogo powołaliśmy do spadku w testamencie. Jeżeli nie chcemy, aby były małżonek cokolwiek po nas otrzymał, to należy zadbać o to, aby nie był w testamencie wymieniony jako spadkobierca. Można to uczynić np. poprzez odwołanie testamentu, sporządzenie nowego albo zniszczenie dotychczasowego.

MOŻE CI SIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.